Tournament Records - Boys

Boys | Girls

Boys State Titles (Schools)

1. 6 St. Ignatius (Cleveland) 2014, 2011, 2010, 2008, 2005, 2004
 
2. 5 St. Francis DeSales (Columbus) 2014, 2009, 1997, 1992, 1986
    Carroll (Dayton) 2012, 2011, 2010, 2008, 1982
 
 4.  4 North Olmstead 1999, 1996, 1985, 1977
    Archbishop Alter (Kettering) 1998, 1996, 1988, 1987
 
 6.  3 Summit Country Day (Cincinnati) 2014, 2013, 1999
    Worthington Christian (Columbus) 2011, 2010, 2009
    Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls) 2010, 2007, 2004
    Bay (Bay Village) 2009, 1993, 1991
    Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2006, 1990, 1982
    Thomas Worthington (Columbus) 2001, 1998, 1991
    Turpin (Cincinnati) 2001, 2000, 1986
    Brecksville-Broadview Heights 1993, 1992, 1981
 
14. 2 Central Catholic (Springfield) 2007, 2001
    Madeira (Cincinnati) 2003, 2002
    Bexley (Columbus) 2005, 2003
    North (Westerville) 2003, 1995
    Finneytown (Cincinnati) 1981, 1976
    Northmont (Clayton) 1988, 1978
    Roger Bacon (Cincinnati) 1990, 1989
    St. Charles (Columbus) 1985, 1983
 
22. 1 Mansfield Christian 2014
    Mason 2013
    Revere (Richfield) 2013
    Olentangy Liberty (Powell) 2012
    Ottawa Hills 2008
    Davidson (Hilliard) 2007
    Stow-Monroe Falls 2006
    Greeneview (Jamestown) 2005
    Watkins Memorial (Pataskala) 2004
    Hudson 2002
    Cardinal Mooney (Youngstown) 2002
    Hawken (Gates Mills) 2000
    Kilbourne (Worthington) 2000
    Strongsville 1997
    Columbus Academy (Gahanna) 1995
    Coply 1994
    Mentor 1994
    South (Westerville) 1989
    Kenston (Chagrin Falls) 1987
    Centerville 1984
    Archbishop McNicholas (Cincinnati) 1984
    St. Xavier (Cincinnati) 1983
    Chaminade Julienne (Dayton) 1982
    North Royalton 1979
 
       

Boys State Titles (Coaches)

1. 6 Michael McLaughlin - St. Ignatius (Cleveland) 2014, 2011, 2010, 2008, 2005, 2004
 
2. 4 Scott Molfenter - Carroll (Dayton) 2012, 2011, 2010, 2008
    John Kissner - Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2006, 1990, 1982
    John Basalyga - Turpin (Cincinnati) 2001, 2000, 1986
    Tony Niccoli - Brecksville-Broadview Heights) 1993, 1992, 1981
 
6. 2 Shane Latham - Central Catholic (Springfield) 2007, 2001
    Jon Unger - Madeira (Cincinnati) 2003, 2002
    Andrew Arthurs - North (Westerville) 2003, 1995
    Christian Marsh - North Olmstead 1999, 1996
    Bob Ellis - Archbishop Alter (Kettering) 1998, 1996
    Ian Hamilton - Thomas Worthington (Worthington) 1998, 1991
    Sam Massad - Bay (Bay Village) 1993, 1991
    Dick Arzman - Roger Bacon (St. Bernard) 1990, 1989
    Roy Bohaboy - Archbishop Alter (Kettering) 1988, 1987
    Tom Hatfield - North Olmstead 1985, 1977
    George Demetriades - Northmont (Clayton) 1988, 1978
 
17. 1 Bob Eakins - Greeneview (Jamestown) 2005
    Jim Daugherty - Bexley (Columbus) 2005
    Jason Spodnik - Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls) 2004
    Dieter Thellman - Watkins Memorial (Pataskala) 2004
    Jon Leach - Bexley (Columbus) 2003
    Michael Payne - Hudson) 2002
    Len Krispinsky - Cardinal Mooney (Youngstown) 2002
    Willy Merrick - Thomas Worthington (Columbus) 2001
    Tom Turner - Hawken (Gates Mills) 2000
    Jeff Vincent - Kilbourne (Worthington) 2000
    Tobey Cook - Strongsville 1997
    Sully Hilton - St. Francis DeSales (Columbus) 1997
    Charlie Cooke - Summit Country Day (Cincinnati) 1999
    Kyle Tong - Columbus Academy (Gahanna) 1995
    Douglas Boerma - Coply 1994
    Tom Mackar - Mentor 1994
    Rob Lehman - St. Francis DeSales (Columbus) 1992
    Steve Serr - South (Westerville) 1989
    Marty Dworak - Kenston (Chagrin Falls) 1987
    Steve Rand - St. Francis DeSales (Columbus) 1986
    Glen Morton - St. Charles (Columbus) 1985
    Gary Avedikian - Centerville 1984
    Steve Teetor - Archbishop McNicholas (Cincinnati) 1984
    Dick Murphy - St. Xavier (Cincinnati) 1983
    Ron Wigg - St. Charles (Columbus) 1983
    Mike Donohue - Carroll (Dayton) 1982
    Pete Hayes - Chaminade Julienne (Dayton) 1982
    Alan Robertson - Finneytown (Cincinnati) 1981
    James Castanien - North Royalton 1979
    Bob Muro - Finneytown (Cincinnati) 1976
 

Boys State Final Appearances

1. 9 Hawken (Gates Mills) 2012, 2011, 2007, 2003, 2001, 2000, 1999, 1997, 1996
 
  2. Archbishop Alter (Kettering) 2007, 2006, 1998, 1996, 1994, 1993, 1988, 1987
    Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2006, 2001, 2000, 1991, 1990, 1987, 1986, 1982
    North Olmstead 2000, 1999, 1996, 1989, 1988, 1985, 1984, 1977
 
5. 7 St. Ignatius (Cleveland) 2014, 2011, 2010, 2009, 2008, 2005, 2004
    St. Francis DeSales (Columbus) 2014, 2009, 2002, 1997, 1992, 1990, 1986
    Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls) 2012, 2010, 2009, 2008, 2007, 2004, 2002
    Centerville 2010, 1996, 1994, 1985, 1984, 1982, 1981
 
  9.   5 Bay (Bay Village) 2014, 2009, 2005, 1993, 1991
    Worthington Christian (Columbus) 2011, 2009, 2008, 2006, 2000
    North (Westerville) 2004, 2003, 1999, 1997, 1995
    St. Charles (Columbus) 1991, 1988, 1985, 1983, 1981
 
13. 4 Carroll (Dayton) 2011, 2010, 2008, 1982
    Thomas Worthington (Columbus) 2002, 2001, 1998, 1991
    Brecksville-Broadview Heights 1993, 1992, 1981, 1976
 
16. 3 Olentangy Liberty (Powell) 2014, 2013, 2011
      Summit Country Day (Cincinnati) 2013, 2012, 1999
    Revere (Richfield) 2013, 2011, 2010
    Cardinal Mooney (Youngstown) 2005, 2004, 2002
    Turpin (Cincinnati) 2001, 2000, 1986
    Roger Bacon (Cincinati) 1990, 1989, 1977
    Finneytown (Cincinnati) 1983, 1981, 1976
 
23. 2 Mansfield Christian 2014, 2013
      Mentor 2013, 1994
    Beavercreek 2008, 1990
    Central Catholic (Springfield) 2007, 2001
    Bexley (Columbus) 2005, 2003
    Madeira (Cincinnati) 2003, 2002
    Hudson 2002, 1998
    Findlay 1995, 1979
    Coply 1994, 1984
    South (Westerville) 1992, 1989
    Northmont (Clayton) 1988, 1978
    Indian Hill (Cincinnati) 1987, 1986
    North Royalton 1983, 1979
    Finneytown (Cincinnati) 1981, 1976
 
37. 1 Grandview Heights (Columbus) 2014
    Mason 2013
    Bishop Watterson (Columbus) 2013
    Southview (Sylvania) 2012
    Lincoln (Gahanna) 2009
    Ottawa Hills 2008
      Davidson (Hilliard) 2007
      Jackson (Massillon) 2007
      Fairfield 2006
      Stow-Monroe Falls 2006
      Wickliffe 2006
      Greeneview (Jamestown) 2005
      Watkins Memorial (Pataskala) 2004
      Perrysburg 2001
      Kilbourne (Worthington) 2000
      Strongsville 1997
      Columbus Academy (Gahanna) 1995
      Kenston (Chagrin Falls) 1987
      Archbishop McNicholas (Cincinnati) 1984
      St. Xavier (Cincinnati) 1983
      Chaminade Julienne (Dayton) 1982
 

Additional information