Tournament Records - Girls

Boys | Girls

State Titles (Schools)

1. 10  Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2006, 2004, 2001, 2000
 
2. 4  St. Francis DeSales (Columbus) 2011, 1998, 1997, 1995
     St. Ursula Academy (Cincinnati) 2008, 2007, 1993, 1991
     Northmont (Clayton) 1989, 1988, 1987, 1985
 
5.  3  Badin (Hamilton) 2014, 2013, 2005
     Strongsville 2005, 2002, 1998
     Bay (Bay Village) 2003, 2002, 1999
 
 8.  2  Summit Country Day (Cincinnati) 2017, 2011
     Bishop Fenwick (Middletown) 2012, 2008
     Medina 2009, 1997
     Hathaway Brown (Shaker Heights) 2007, 2004
     North (Westerville) 1992, 1990
     Coffman (Dublin) 2003, 2001
     Turpin (Cincinnati) 1996, 1986
     South (Westerville) 1995, 1994
 
15. 1  Loveland 2017
     Indian Hill (Cincinnati) 2017
     Archbishop Alter (Kettering) 2016
     Gilmour Academy (Gates Mills) 2016
     Rocky River 2013
     Perrysburg 2012
     Bexley (Columbus) 2009
     Holy Name (Parma Heights) 2006
     Hudson 2000
     Lakota West (West Chester) 1999
     Chagrin Falls 1996
 

State Titles (Coaches)

1. 10  Dino McIntyre - Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2006, 2004, 2001, 2000
 
2. 4  Jon Felton - Strongsville 2011, 2005, 2002, 1998
     Bill Krintzline - Northmont (Clayton) 1989, 1988, 1987, 1985
 
4.    2  Mike Fee - Summit Country Day (Cincinnati) 2017, 2011
     Todd Berkely - Badin (Hamilton) 2014, 2003
     Thomas McEwan - Bishop Fenwick (Middletown) 2012, 2008
     Dave Ruehl - St. Ursula Academy (Cincinnati) 2008, 2007
     Michael Walker - Coffman (Dublin) 2003, 2001
     Gale Fisk - Bay (Bay Village) 2002, 1999
     Erik Ekis - St. Francis DeSales (Columbus) 1998, 1997
     Dave Lawson - Turpin (Cincinnati) 1996, 1986
     Bobby Weimer - South (Westerville) 1995, 1994
     Bob Sheehan - St. Ursula Academy (Cincinnati) 1993, 1991
     Tim Lawrence - North (Westerville) 1992, 1990
 
1. 1  Todd Kelley - Loveland 2017
     Amy Dunlap - Indian Hill (Cincinnati) 2017
     Javier Iriart - Archbishop Alter (Kettering) 2016
     Joe Ciuni - Gilmour Academy (Gates Mills) 2016
     Patrick Hopkins - Rocky River 2013
     Margaret Bernard/Jorge Diaz - Perrysburg 2012
     Bob McGee - St. Francis DeSales (Columbus) 2011
     Doug Coreno - Medina 2009
     Scott Dempsey - Bexley (Columbus) 2009
     Keith Harring - Badin (Hamilton) 2005
     Dennis Weyn - Hathaway Brown (Shaker Heights) 2004
     Beth Gavin - Bay (Bay Village) 2003
     Bob Dean - Hudson 2000
     Tara Schafer - Lakota West (West Chester) 1999
     Scott Simpson - Medina 1997
     Pam Malone - Chagrin Falls 1996
     Molly Barrett/Bob McGee - St. Francis DeSales (Columbus) 1995
 

State Finals Appearances (Schools)

 1.  9  Badin (Hamilton) 2014, 2013, 2007, 2006, 2005, 2000, 1997, 1996, 1995
 
2. 8 Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls) 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2010, 2006, 2004, 2001, 2000
 
3. 7  Strongsville 2011, 2008, 2007, 2005 2003, 2002, 1998
 
 4.  6 Coffman (Dublin) 2014, 2009, 2006, 2004, 2003, 2001
     St. Ursula Academy (Cincinnati) 2008, 2007, 2005, 2002, 1993, 1991
 
6. 5  St. Francis DeSales (Columbus) 2012, 2011, 1998, 1997, 1995
 
 7.    Hudson 2001, 2000, 1999, 1995
     Centerville 1994, 1992, 1990, 1986
     North (Westerville) 1993, 1992, 1991, 1990
     Northmont (Clayton) 1989, 1988, 1987, 1985
 
 11.  3  Indian Hill (Cincinnati) 2017, 2004, 2003
     Archbishop Alter (Kettering) 2016, 2001, 1998
     Medina 2009, 1997, 1996
     Bay (Bay Village) 2003, 2002, 1999
     Turpin (Cincinnati) 1996, 1986, 1985
 
14. 2  Loveland 2017, 2015
     Summit Country Day (Cincinnati) 2017, 2011
     Chagrin Falls 2016, 1996
     Archbishop Hoban (Akron) 2014, 2008
     Mason 2013, 2012
     Bishop Fenwick (Middletown) 2012, 2008
     Bexley (Columbus) 2009, 1999
     Hathaway Brown (Shaker Heights) 2007, 2004
     South (Westerville) 1995, 1994
 
 22.  1  Springboro 2016
     Gilmour Academy (Gates Mills) 2016
     Cincinnati Country Day 2016
     Archbishop McNicholas (Cincinnati) 2014
     Ottawa-Glandorf 2014
     Hawken (Gates Mills) 2013
     Ontario 2012
     Shaker Heights Laurel School 2011
     St. Ursula Academy (Toledo) 2011
     Holy Name (Parma Heights) 2006
     Chippewa (Doylestown) 2005
     Wyoming (Cincinnati) 2002
     Lakota West (West Chester) 1999
     Fairfield 1998
     Thomas Worthington (Columbus) 1997
     West Carrollton 1989
     Anderson (Cincinnati) 1988
     North Olmstead 1987
 

Additional information